فناوری تولید آب از رطوبت هوا سازمان انرژی اتمی ایران طراحی و ساخته شد

دستگاه تولید آب از رطوبت هوا با ظرفیت ۵/۰ تا ۲ لیتر آب در روز به ابتکار پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران برای اولین بار طراحی و ساخته شد.

 به گزارش زیست آنلاین، در این دستگاه که از روش سرمایش ترموالکتریک برای تولید آب از رطوبت هوا استفاده می شود، پارامترهای مؤثر جهت بهینه سازی و افزایش مقیاس برای تولید انبوه دستگاه فوق مورد بررسی قرار گرفت.
قرار است در آینده ای نزدیک طراحی و ساخت دستگاهی مشابه در مقیاس صنعتی و با ظرفیت بالا مورد بهره برداری قرار گیرد.
سرمایش ترموالکتریک، یکی از روش‌های سردسازی رطوبت هوا است که از مولد ترموالکتریک برای رسیدن به دمای نقطه شبنم استفاده می‌شود. این دستگاه، فشرده بوده و از قطعات متحرک ساخته نشده و با بازده بالا در کاهش انرژی، زمان عمر طولانی و نگهداری پایین می‌تواند به کار گرفته شود.
یکی از راهکارهای مقابله با بحران کمبود آب، بکارگیری فناوری های نوین برای تولید این مایه حیات است. در همین راستا فناوری تولید آب از رطوبت هوا در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف جهان مطرح و پیشنهاد شده است.
دستگاه های تولید آب از رطوبت هوا با نام ژنراتورهای تولید آب، از متداول‌ترین دستگاه‌های تجاری شده در کشورهای مختلف دنیا هستند که اغلب براساس فناوری سردسازی تا زیر دمای نقطه شبنم طراحی و ساخته شده‌اند.

با برچسب: , , , , , ,
ارسال در : فناوری های نوین

دیدگاهتان را بنویسید

تازه ترین مطالب